Porady

Pielęgnacja tapicerki skórzanej

Skóra jest materiałem ekskluzywnym, bardzo wytrzymałym i długowiecznym. Z czasem jednak naturalnie się zużywa.

Jak prawidłowo pielęgnować tapicerkę skórzaną oraz w jaki sposób przywrócić jej dawną świetność?

Tapicerka skórzana pokryta jest warstwę ochronną, która zabezpiecza skórę przed wilgocią, nasłonecznieniem oraz uodparnia na działanie wysokich i niskich temperatur. Niestety, z upływem czasu warstwa ta się ściera. To powoduje, że skóra może tracić swoje właściwości, ponieważ nie ma już naturalnej zdolności regeneracji. Regularne, prawidłowe czyszczenie i konserwowanie skóry sprawia że pozostaje długo piękna, elegancka i przyjemna w dotyku.

Żeby zminimalizować działanie szkodliwych czynników na wyrób należy wykonywać następujące zabiegi:

Odkurzanie – zapobiega gromadzeniu się kurzu i tworzeniu zabrudzeń. Tapicerkę czyścimy fragmentami, co pozwoli na jej dokładne wyczyszczenie. Do czyszczenia trudno dostępnych zakamarków można użyć szczotki z miękkim włosiem. Należy odkurzać na sucho i stosować miękknie ściereczki Czyszczenie tapicerki skórzanej powinno być powtarzane co 3 miesiące.

Czyszczenie i konserwacja – Bardzo ważne jest używanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych do danego rodzaju skóry. Polecane są specjalne kremy i woski. Dzięki dokładnemu wyczyszczeniu skóry, środek do pielęgnacji wniknie głęboko w powierzchnię skóry, nadając jej odpowiednią miękkość i trwałość.

Preparat nakładamy na bawełnianą ściereczkę a następnie wcieramy etapowo w całą tapicerkę. Po konserwacji należy pozostawić tapicerkę do pełnego wyschnięcia. Zaleca się, aby czyszczenie i konserwację dokonywać co 2-3 miesiące.

Dzięki czyszczeniu i konserwacji tapicerki skórzanej zapewnimy jej piękny wygląd i dłuższe życie. Powstałe przetarcia i uszkodzenia można naprawiać we własnym zakresie, używając odpowiednich lakierów, farb i tonerów. Poważniejsze zaniedbania wymagają obszycia na nowo elementu z uszkodzoną tapicerką.

Pielęgnacja skórzanej kierownicy

Kierownicą skórzana wygląda dużo lepiej, jest też dużo przyjemniejsza w dotyku niż tradycyjna, ale po kilku latach eksploatacji mogą się pojawiać pierwsze przetarcia. W wyniku oddziaływania czynników zewnętrznych skóra może zacząć się ścierać, stać się łamliwa.

Aby zapobiec przetarciom kierownicy, należy regularnie używać preparatów do pielęgnacji i czyszczenia skóry, specjalistycznych kremów i wosków. Środki te czyszczą i nawilżają skórę(patrz: pielęgnacja skórzanej tapicerki). Dzięki temu utrzymuje ona elastyczność i jest odporniejsza na ścieranie, a filtry UV zabezpieczają ją przed blaknięciem.

Pielęgnacja alcantary

Alcantara jest materiałem o wyjątkowo miękkim i bardzo wytrzymałym. Alcantarę produkuje się z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych mikrowłókien poliestru i poliuretanu. Mikrowłókna są nawet 20 razy drobniejsze od włosa ludzkiego. Poliester nadaje produktowi wytrzymałość, a poliuretan miękkość.

W użytkowaniu alcantara okazuje się materiałem trwałym. Materiał ten używany jest w produkcji tapicerki meblowej, jachtowej, samolotowej oraz samochodowej.

Warunkiem trwałości jest systematyczna konserwacja. Istotne jest prawidłowe czyszczenie, użycie nieodpowiednich środków może spowodować jej trwałe zniszczenie.

Drobne zabrudzenia można czyścić miękką ściereczką i wodą. Należy zachować ostrożność, aby rozpuszczony brud nie wniknął w materiał. Ścierka musi być zwilżona, a czyszczenie wykonujemy szybkimi ruchami.

Poza czyszczeniem alcantary należy ją również pielęgnować. Służą do tego specjalne preparaty, np. pianki. Przed czyszczeniem powierzchnię Alcantary trzeba dokładnie odkurzyć. Spryskać płynem z butelki Alcantarę. Czyścić powierzchnię materiału ruchami okrężnymi od szwu do szwu, za pomocą szczoteczki do skóry. Pozostałości środka wytrzeć zwilżoną szmatką. Po wyczyszczeniu, gdy materiał jest jeszcze wilgotny, należy ją przeczesać czystą szczoteczką w jednym kierunku. Po wyschnięciu, aby ograniczyć ryzyko zabrudzenia, powstawania plam oraz sfilcowania materiału należy zabezpieczyć materiał impregnatem do tkanin.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress